Arkusz Optivum. Kiedy w arkuszu należy wprowadzać semestralne plany nauczania oddziałów?

W rozporządzeniu o ramowych planach nauczania określane są godziny dla poszczególnych klas lub etapów edukacyjnych. Tylko w szkołach policealnych oraz w szkołach dla dorosłych liczby w planach nauczania odnoszą się do semestrów, które to semestry są w tych szkołach okresami promocyjnymi – inaczej niż w szkołach dla dzieci i młodzieży.

Istotą szkolnych planów nauczania definiowanych w arkuszu organizacyjnym jest pokazanie, czy szkoła zapewnia uczniowi odpowiednią liczbę godzin poszczególnych zajęć zgodną z rozporządzeniem o ramowych planach nauczania. Szkolny plan nauczania nie jest miejscem, w którym powinno się opisywać sposób realizacji zajęć w poszczególnych częściach roku szkolnego, a jedynie średnioroczne tygodniowe liczby godzin, tak aby można je było łatwo porównać z planem ramowym.

Przykładowo, jeśli dyrektor szkoły zdecyduje, że fizyka w klasie 1A gimnazjum ma być realizowana przez dwie godziny tygodniowo w pierwszym półroczu roku szkolnego, to nie oznacza to, że w planie nauczania ma się pojawić liczba dwa w pierwszym semestrze i 0 w drugim. Z punktu widzenia planu nauczania dwie godziny realizowane w pierwszym półroczu i jedna godzina przez cały rok szkolny, to dokładnie to samo i w planie nauczania powinna pojawić się jedna godzina, niezależnie od sposobu jej zrealizowania w poszczególnych tygodniach roku szkolnego.

Należy zwrócić uwagę, że nic nie stoi też na przeszkodzie, aby jedną godzinę fizyki zapisaną w planie nauczania zrealizować jako 3 godziny zajęć realizowane przez 1/3 roku szkolnego – jeśli ze względów dydaktycznych ktoś uzna to za właściwe. Trzech godzin realizowanych przez 1/3 roku nie da się w planie nauczania opisać w sensowny sposób inaczej niż jako 1 godzinę.

Od opisywania sposobu realizacji zajęć w poszczególnych okresach roku szkolnego są przydziały, w których można to zrobić bardzo precyzyjnie i nie należy do tego celu używać mechanizmu semestrów przygotowanego z myślą o szkołach o semestralnych okresach promocyjnych (a to zupełnie co innego niż różna organizacja zajęć w pierwszym i drugim półroczu roku szkolnego w szkołach dla dzieci i młodzieży).


Otwórz dokument PDF z poradą >>


Czy ta porada jest według Ciebie przydatna? tak/nie
Aplikacje:
Arkusz Optivum
Kategorie:
dla dyrektora, organizacja jednostki oświatowej
Słowa kluczowe:
plan nauczania, semestr, okres promocyjny, LTS, godziny roczne, godziny semestralne
Poziom:
podstawowy

pomoc Przejdz do wyszukiwarki

Centrum Obsługi Klienta