Jak przygotować projekt planu finansowego jednostki sprawozdawczej za pomocą programu Arkusz Optivum?

Za pomocą Arkusza Optivum można przygotować kompletny plan wydatków budżetowych. Przy czym wydatki osobowe (które stanowią najważniejszą, a jednocześnie najtrudniejszą do określenia część planu) mogą być prawie w całości wyliczone automatycznie.

Plan finansowy sporządza się w oparciu o dwa arkusze:

  1. kompletny arkusz organizacyjny na bazowy rok, który będzie przesądzać o kosztach w okresie od stycznia do sierpnia planowanego roku budżetowego,
  2. hipotetyczny arkusz organizacyjny na następny rok szkolny, który przesądzać będzie o kosztach w okresie od września do grudnia planowanego roku budżetowego.

Zatem bazowy rok szkolny to rok obejmujący osiem pierwszych miesięcy roku kalendarzowego, do którego odnosi się przygotowywany plan finansowy. Następny rok szkolny to ten, który rozpoczyna się we wrześniu roku budżetowego.

Przygotowany za pomocą programu plik planu finansowego można przesłać do aplikacji Sigma, gdzie możliwe jest zbiorcze analizowanie projektów planów finansowych wszystkich szkół podlegających jednemu organowi prowadzącemu i przekształcanie tych projektów w zatwierdzone plany finansowe.


Otwórz dokument PDF z poradą >>


Czy ta porada jest według Ciebie przydatna? tak/nie
Aplikacje:
Arkusz Optivum
Kategorie:
organizacja jednostki oświatowej, zarządzanie finansami, dla dyrektora
Słowa kluczowe:
plan finansowy, projekt, wydatki osobowe
Poziom:
średniozaawansowany

pomoc Przejdz do wyszukiwarki

Centrum Obsługi Klienta